Galeria zdjęć - ROK 2014
część 1 | część 2 | część 3 | część 4 | część 5 | część 6 | część 7 | ROK 2014
Dodano: 02-11-2014
Dębiczanie nie zapomnieli o grobach Sybiraków, żołnierzy poległych w I Wojnie Światowej, o żołnierzach AK, o żołnierzach Armii Czerwonej poległych podczas wyzwalania Dębicy, o rozstrzelanych na nasypie kolejowym. Ogromne ilości zapalonych zniczy - chryzantemy - to dowód naszej pamięci. Tak było wczoraj i dziś. Zaskoczeniem: - to bardzo duża liczba młodych małżeństw z kilkuletnimi dziećmi których wiele spotkałem na dębickim Cmentarzu Wojskowym. Z wyrozumiałością po zapaleniu zniczy odpowiadały dzieciaczkom na pytania : "A co to jest Syberia", "Co jest w tych puszkach (urnach)?. My Polacy /choć według stwierdzeń posła R.P. J.Warzechy : - w Dębicy nie wszyscy są Polakami i patriotami/ potrafimy się jednoczyć. Szkoda tylko, że jedność tą rozrywają polityczni działacze rozsiewając wśród nas zarazki nienawiści i sprzeczności. A POLSKA JEST TYLKO JEDNA. DĘBICO JESTEŚ WIELKA !!!!!
Dodano: 22-09-2014
BARBARA NOŻYŃSKA wspominała swoje wyjazdy w grupie Rodzin Katyńskich na grób Ojca swego do Katynia. Oprócz wspomnień i zdjęć pozostały też takie pamiątki:
ZYGMUNT BATORSKI nasz Sybirak i uzdolniony plastyk nie odpoczywa. W swojej domowej mini - pracowni potrafi tworzyć różne dzieła. Jednak związek z przeszłością dominuje w jego twórczości. Jesteśmy dumni z upamiętniania przez Zygmunta sybirackiej historii.
Nasz wiceprezes - Jurek Godzisz przekazał do uzeum Regionalnego w Dębicy szereg pamiątek po swoim dziadku - Józefie Godzisz - Sybiraku - żołnierzu 2 korpusu armii gen. Andersa. Eksponaty zostały wykorzystane na wystawie "Dębickie Maki", a Jurek otrzymał w podziękowaniu za pomoc takie oto pamiątki:
Odnaleźliśmy zdjęcia z przeszłości. To fotografie z organizacji i tworzenia Związku Sybiraków w dawnym województwie tarnowskim. Zebranie założycielskie Oddziału Zw. Sybiraków w Tarnowie i zebranie założycielskie naszego Koła w Dębicy. Jeśli ktoś rozpoznał inne osoby niż opisane na zdjęciach prosimy o wiadomość.
Uchwałą z dnia 27 września 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 17 września Dniem Sybiraka.
Po 25 latach wolności oficjalnie usankcjonowano pamięć Sybiraków. Smutne to i zarazem radosne święto. 75 lat temu zdradziecka agresja sowieckiej Rosji była dla nas jak nóż wbity w plecy. Wiosną 1940 roku nastąpiły zsyłki na Sybir i inne tereny Rosji. Zginęli tam od bandyckich kul, z głodu i wycieńczenia, katorżniczej pracy nasi ojcowie, matki, bracia i siostry, przyjaciele i znajomi. Niektórym udało się powrócić do Ojczyzny.
Jest nas już coraz mniej. Starajmy się więc póki sił starcza przekazywać prawdę i wspomnienia młodszym pokoleniom. Od wielu, lat czcząc pamięć nieżyjących - w tym dniu spotykamy się przy Symbolicznym Grobie Sybiraka na Cmentarzu Wojskowym w Dębicy. W przeciwieństwie do innych miast i gmin sami organizujemy tę uroczystość. Czy tradycja przetrwa jak nam już sił nie stanie ?.
W dniu 21 września 2014 roku w Kościele pod wezwaniem Świętej Jadwigi w Dębicy odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji "DNIA SYBIRAKA". Po Nabożeństwie udaliśmy się na cmentarz uczcić pamięć przy Symbolicznym Grobie Sybiraków. Miło, że przybyli Sybiracy - członkowie Koła wraz z rodzinami, jak też nasi sympatycy. Wiązanki kwiatów złożyli również niektórzy z zaproszonych. Nasze święto uczcili m.innymi: delegacja Gminy Dębica, Muzeum Regionalnego, V-ce Burmistrz Dębicy Mariusz Trojan , delegacja SLD i Solidarnej Polski. Syn Sybiraka Zbigniewa Kochaniewicza - ksiądz Paweł poprowadził wspólną modlitwę. Oto krótki reportaż z tego dnia:
Dodano: 21-05-2014
Nasze dębickie Koło Sybiraków w dniach 10, 11 maja uczestniczyło w 25 Ogólnopolskiej Pielgrzymce Sybiraków na Jasną Górę. Dębicka grupa 43 Sybiraków i członków ich rodzin wzięła udział w Sybirackiej Mszy Świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu. Młodzież pod patronatem Oddziału w Gliwicach przygotowała widowisko słowno muzyczne w sali ks. Kordeckiego. Brakowało miejsc siedzących, ale nie zabrakło łez wzruszenia. Wielkie brawa dla inscenizatorów. To dzięki nim uczestnicy przeżyli niezapomniane wrażenia. Podobne niezapominane chwile pozostaną w pamięci z niedzielnych uroczystości, gdy poczty sztandarowe / nie liczyłem ilości, tak było ich dużo/, wraz z orkiestrą ruszyły w stronę Mauzoleum Golgoty Wschodu. Słowa Sybirackiego Hymnu powtórnie wycisnęły wiele łez. Złożone tu kwiaty pozostały ku pamięci i chwale tych, którzy nie wrócili do Ojczyzny, lub odeszli z grona Sybiraków na zawsze . Pielgrzymkę zakończyła msza dziękczynno - błagalna w Bazylice Mariackiej. Patrząc na "moich" Sybiraków nie mogłem uwierzyć, że pomimo wieku i różnych dolegliwości jakby nabrali młodzieńczej werwy na Częstochowskim Wzgórzu. Z podkarpackiego województwa było tylko: Koło Sybiraków w Dębicy, Oddziały : Jarosław i Stalowa Wola. W jubileuszowych uroczystościach nie było Oddziału Tarnowskiego, który tak wspomagał budowę pomnika L. Kaczyńskiego w Dębicy, a brakło mu sił na udział w spotkaniu bratnich serc. Reportaż foto - Jurek Godzisz
Poczty Sztandarowe Oddziałów Związku Sybiraków z prawie całego kraju
Oddział Związku - Jelenia Góra
Oddział Związku - Białystok
Orkiestra Jasnogórska przewodzi przemarszowi ku Golgocie Wschodu
Golgota Wschodu
Poczet Sztandarowy Zarządu głównego Związku Sybiraków
Uczestnicy
Inscenizacja scen z syberyjskich łagrów
Sala Ojca Kordeckiego pękała w szwach
Pamiątkowa tablica ofiar katasrofy smoleńskiej na Jasnej Górze. Ofiary katastrofy są równi sobie
Dodano: 20-05-2014
20 kwietnia 2014r na Górze Śmierci - terenie byłego obozu zagłady - w Pustkowie odbyły się uroczystości upamiętniające zamordowanych tu przez hitlerowców 15 tysięcy więźniów polskich, rosyjskich, francuskich i żydowskich. Historia obozu zagłady w Pustkowie dostępna jest na stronach internetowych . W UROCZYSTOŚCIACH UCZESTNICZYLI RÓWNIEZ CZŁONKOWIE NASZGO KOŁA SYBIRAKÓW.
Dodano: 28-04-2014
Na początku bieżącego miesiąca uczniowie szkoły w Brzeźnicy odwiedzając Izbę Sybiracką w Galerii Sztuki M.O.K. w Dębicy poznawali historię członków Koła.
Dodano: 28-04-2014
Pani JANINA MĘDREK członkini naszego Koła wydała nową książkę - ze swoich wspomnień p.t. "TRUDNE ETAPY DROGI DO WOLNOŚCI". Pani Janina osobiście wręczyła pierwsze egzemplarze książki członkom Zarządu Koła wraz z imiennymi dedykacjami. Była to bardzo miła i wzruszająca chwila. Szatę graficzną projektował pan Mateusz Jakubiak. To kolejna publikacja książkowa naszej pani Janiny.
Dotychczas opublikowała: " Od tajgi archangielskiej po stepy Kazachstanu", oraz dwa wydania "Trudne etapy drogi do wolności-ze wspomnień zesłańców na Sybir 1940-1946.
Cmentarz Wojskowy w Dębicy 10 IX 2012 r.
Opłatek - Sybiracy 18.02.2014r.